
If you are looking for the best Sweet Sweeps no deposit bonus, you unfortunately wonโt find one. Sweet Sweeps is a 2025 platform that operates under the sweepstakes model, which is why it doesnโt have this bonus or similar ones.
Fortunately, I spotted a no-purchase bonus of 7,500 Gold Coins and 2 Sweeps Coins, which I was able to claim after registering and verifying my email. While this is smaller than what you will find from many competitors, it is still a good starting point. Keep reading as I walk you through everything you need to know.
As I mentioned earlier, Sweet Sweeps does not offer a no-deposit bonus. This is because it is a social casino that does not allow you to play with real money, but instead with virtual currencies called Gold Coins and Sweeps Coins. For this reason, you wonโt find a Sweet Sweeps no deposit bonus or similar offers.
However, there is a Sweet Sweeps no-purchase bonus you can claim simply by registering for an account and verifying your email address. Once you do, the operator will reward you with 7,500 Gold Coins and 2 Sweeps Coins. While this is a great way to enter the sweepstakes scene and play casino-style games for free, it could be better, since other operators offer you more upon registration.
Just as I did in my Shuffle.us review, I had to register for an account with Sweet Sweeps to claim the no-purchase welcome bonus. Hereโs a quick guide to do this:
Hit any of the links on this page to visit the Sweet Sweeps social casino page
Click the โSign-upโ button located at the top right of the site
Input your preferred email and password in the provided fields
Accept the terms and conditions, and confirm that you are at least 18 years old by ticking the boxes
Complete the process and log in to your account by clicking the โSign-upโ button. At this point, you will receive half of the bonus consisting of 3,750 Gold Coins and 1 Sweeps Coin
Youโll be able to access your account at this point, and a link will also be sent to your email address. Open this link to verify your account to receive the remainder of the bonus for a total of 7,500 Gold Coins and 2 Sweeps Coins.
Similar to what I found during my Lunaland review, this operator’s no-purchase bonus also has a few guidelines listed on the terms and conditions page. Some of the most important ones I spotted include:
To make it easier, Iโve provided an overview in the table below.
| ๐ฅ Bonus Details | 7,500 Gold Coins and 2 Sweeps Coins |
|---|---|
| ๐ Age requirement | 18+ |
| โฑ๏ธ Time Limit | Free GC and SC expire after 60 consecutive days of account dormancy |
| โ Restricted States | California, Connecticut, Idaho, Louisiana, Michigan, Montana, Nevada, New Jersey, and New York. |
| ๐ฒ Playthrough requirement | 2x |
As you can see, the terms and conditions are standard and not different from what youโll find on other social online casinos. However, the 2x playthrough requirement is more than the norm, as most competitors only require you to play through your SC winnings once to redeem prizes.
You donโt have to enter a Sweet Sweeps promo code to claim bonuses from the operator. Simply click any of the links on this page to be redirected to the Sweet Sweeps page, to register and be eligible for any of the bonuses available.
Aside from the Sweet Sweeps sign-up offer, I spotted many other no-purchase bonuses that I was eligible for simply for sticking around. Here’s a look at some of the options and what you can expect.
Log into your account every 24 hours, and youโll be eligible for a daily bonus consisting of varying amounts of Gold Coins and Sweeps Coins. At the time of my Sweet Sweeps review, the site was offering a daily login bonus valued at 45,000 GC + 12 SC.
This is the referral bonus at Sweet Sweeps. To claim, share your unique referral link with your friends and receive 50,000 GC + 30 SC, while they receive 10,000 GC + 2.7 SC. Note that this applies to only eligible referrals who purchase an optional GC bundle of at least $50.
If you experience a losing streak playing with SC on this platform, the operator will reward you with up to 15% of your net losses in bonus credits. You can claim up to 100 SC with this offer, which is decent.
Follow Sweet Sweeps on social media platforms like Instagram, Facebook, and X to get access to unique bonuses every Thursday night from 6 – 8 PM ET.
Youโll instantly enter the 10-tier VIP program after registering at Sweet Sweeps. Keep playing games regularly to climb up the tiers, and youโll be eligible for rewards like daily cashback, higher monthly limits, level-up rewards, and GC purchase discounts.
Overall, Sweet Sweeps takes adequate measures to ensure existing players find it rewarding to stick around. Even though some bonuses, such as the daily login, could offer better value, and a lower minimum optional GC purchase for referrals would have been nice, the variety still makes up for it.
While it does not require anything to claim the Sweet Sweeps no-purchase bonus, youโll still need to implement a few strategies to get the best from the offer. Here are a few tips I recommend you implement:
As I mentioned earlier, playing the right casino-style games is one of the best strategies to get the best experience from your bonus. Since this operator offers various titles, I have compiled a list of slots with the highest RTPs that are worth playing with your bonus.
| Title | RTP | Volatility | Provider |
|---|---|---|---|
| Snoop Dogg Dollars | 97% | High | BGaming |
| Jungle Spirit Megaways | 96.20% | High | NetEnt |
| Book of Panda Megaways | 97.06% | High | BGaming |
| Epic Joker | 97% | High | Relax Gaming |
| Leprechaun Wish | 97.23% | High | Expanse |
If you are anything like me, the Sweet Sweeps no-purchase bonus might be your cup of tea, and thatโs okay. The good news is that many other great alternatives offer better rewards, which Iโve compiled in the table below.
| Social Casino | Welcome Offer |
|---|---|
| Stake.us Promo Code | 25 Stake Cash + 560K Gold Coins + 3.5% Rakeback |
| Lonestar Promo Code | Up to 500K Gold Coins + 105 SC + 1000 VIP points |
| Realprize Promo Code | Up to 125 SC + 625K Golden Coins + 1250 VIP Points |
| Bankrolla Casino Promo Code | Up to 20,000 Gold Coins + 20 SC |
| Cider Casino Reward Code | 4M Gold Coins + 200 SC |
| Moozi Promo Code | Up to 15 SC + 150K Gold Coins |
| Coinz.us Promo Code | Up to 25 SC and 250k GC |
| Crown Coins Promo Code | Up to 1.5M CC + 75 SC |
| SpinQuest Promo Code | Up to 300,000 Gold Coins + 30 SC |
| Lavish Luck Casino Reward Code | Up to 4.4M GC + 210 SC |
| Modo.us Promo Code | 20K Gold Coins + 1 SC |
Despite its shortcomings, the Sweet Sweeps no-purchase bonus is worth claiming, especially if you are considering creating an account on the platform. Simply register using any of the links on this page and verify your email address to be eligible for a welcome offer of 7,500 GC + 2 SC.
But thatโs not all. You still gain access to other bonuses, including a 10-tier VIP program with exclusive rewards. Still, you can save your effort and claim bonuses that do better where the Sweet Sweeps no-purchase bonus falls short using any of the links on this page.
You donโt need a Sweet Sweeps promo code to claim bonuses from the operator. Simply register using any of the links on this page, and you will receive 7,500 GC + 2 SC to play.
Sweet Sweeps does not offer a no-deposit bonus because it is not a real-money site. However, it offers a no-purchase bonus that you can claim if you are at least 18 years old and not in a restricted Sweet Sweeps state.
Yes. If you stick around at Sweet Sweeps, youโll find many existing player bonuses, including daily login rewards, VIP bonuses, cashback, referral bonuses, and more.
21+ and present in VA. Gambling Problem? Call 1-800-GAMBLER.