
While you cannot claim any no-deposit bonus on Dara Casino, there are ways to enjoy your experience in gaming on the site. For starters, you can play here for free as it is a sweepstakes casino โ no real money needed.
For starters, we found a decent number of bonuses that cater to both new and existing players. That comes right off the registration for the welcome bonus, and then thereโs the additional offers, such as the daily login bonus, mail-in bonus, and many more. Letโs dive into more of these offers as we discuss how you can use them all.
Dara Casino is a sweepstakes casino, and as such, it doesnโt permit real-money gaming. Instead, it supports two virtual in-game currencies that players can use: Gold Coins and Sweepstakes Coins. So, if you play games using Gold Coins, it means youโre playing in a standard or fun mode.
This means you canโt redeem your winnings for cash prizes. On the other hand, if you play games using Sweepstakes Coins, it means youโre playing in promotional mode, and thereโs a chance you can redeem SC for cash prizes as soon as you meet the 1x playthrough requirement attached. Without saying much, letโs differentiate the two virtual currencies below:
| Gold Coins | Sweepstakes Coins |
|---|---|
| You canโt redeem them for cash prizes | Can be redeemed for cash prizes |
| No playthrough requirement attached | Thereโs a 1x playthrough requirement attached |
| You can purchase GC bundles from the coin store | They canโt be bought from the coin store |
| Mainly for fun or entertainment gameplay | Used for promotional gameplay |
As discussed, thereโs no real money gaming at Dara Casino. As such, you wonโt find any of these here. Instead, the site gives you an instant welcome bonus after completing the registration process. This is quite similar to other sites, like Legendz, where only Legendz’s no purchase bonuses are available for players.
Since sweepstakes casinos donโt permit real money gaming and bonuses can be claimed by just signing up, Dara Casinoโs no-purchase bonus codes arenโt needed either. However, if you reside in any of its legal states, you are eligible to claim its welcome offer of 100,000 Gold Coins and 2 Sweepstakes Coins after creating a new account.
We are actually very impressed with the brandโs registration process, as we were able to register our account in less than a minute. The fact that the bonus doesnโt require a Dara Casino promo code to claim makes the process more seamless compared to some other sites. To be honest, the offer is worthwhile, as itโs one of the most generous that we have claimed in recent times.
All of the registration for Dara Casino happens on one page, which saves a lot of time and effort and gets you straight into the gaming experience in a snap. This makes it very easy for new players to jump into action as quickly as possible. So, if you want to claim the welcome bonus and donโt know how to go about it, weโve simplified the process for you below:
Hit the brandโs registration link on one of the banners on this page
Enter your email address and password.
Request and insert the verification code sent to your email address.
Tap on CREATE AN ACCOUNT.
Read and accept the terms of the site
Claim the welcome bonus
Start playing your preferred titles
As stated in our Lavish Luck Casino no-purchase bonus review, despite most sweepstakes casinos not offering no-deposit bonuses, their welcome offers do come with terms and conditions that must be met. Since weโre talking about Dara Casino in this guide, here are some of its welcome bonus terms and conditions:
Sweeps Coins gotten from on-site bonuses or GC package purchases can’t be redeemed for cash prizes outright on Dara Casino. You must play through them at least once. So, let’s say you have 200 SC in your balance. To make them redeemable, you need to play through 200 SC on promotional games.
At Dara Casino, you can only place a redemption request if you have at least 100 redeemable Sweeps Coins. If you have less, the site will limit the redemption for cash prizes.
You can’t redeem SC or even purchase GC bundles if you haven’t verified the identity of your account. Thankfully, the verification process is super easy. Simply submit a government-issued ID and a utility bill (or any other document confirming your address). Once the brand validates your submissions, you can process redemptions without limitations.
As we have experienced, only players who are 18 years old or above and are not based in any of the brand’s restricted states can sign up to claim any bonus on the site. For context, players in the following states are barred from using Dara Casino: California, Connecticut, Delaware, Idaho, Louisiana, Michigan, Montana, Nevada, New Jersey, New York, Washington, and West Virginia.
| SC playthrough requirement | 1x |
| Eligible age | 18+ |
| Restricted states | California, Connecticut, Delaware, Idaho, Louisiana, Michigan, Montana, Nevada, New Jersey, New York, West Virginia, and Washington. |
| Minimum cash prize redemption | 100 SC |
Like weโve said on multiple occasions in this guide, you donโt need any promo code to trigger the welcome bonus at Dara Casino.
As we rightly mentioned in our Dara Casino review, existing players are also pampered with bonuses like daily login bonuses and mail-in offers. Letโs take a close look at some of these offers below:
Claiming bonuses on Dara Casino is one thing; maximizing these offers is another. In that light, knowing how and when to use them can make a big difference in your overall experience. To help you get the most value out of every deal, weโve outlined a few practical tips below:
Ensure you verify the identity of your account so you can benefit from the first purchase bonus.
Stay active on the brandโs social media pages and participate in contests for a chance to win virtual coins.
Always use GC on games before playing them with SC for an idea of their gameplay experiences.
| Title | RTP | Volatility | Provider |
|---|---|---|---|
| Elf Bingo | 97% | High | Tada Gaming |
| Devil Fire | 95% | Medium | Tada Gaming |
| Golden Empire | 96.5% | High | Tada Gaming |
| Lucky Fortune 4 | 96.30% | High | AceWin |
No doubt, Dara Casino is widely used in the US, thanks to its generous bonuses, which are available to both new and regular players. However, if youโve explored the site and wish to look elsewhere, the following table contains other options you can consider:
| Social Casino | Welcome Offer |
|---|---|
| Stake.us Promo Code | 25 Stake Cash + 560K Gold Coins + 3.5% Rakeback |
| Lonestar Promo Code | Up to 500K Gold Coins + 105 SC + 1000 VIP points |
| Realprize Promo Code | Up to 125 SC + 625K Golden Coins + 1250 VIP Points |
| Bankrolla Casino Promo Code | Up to 20,000 Gold Coins + 20 SC |
| Cider Casino Reward Code | 4M Gold Coins + 200 SC |
| Moozi Promo Code | Up to 15 SC + 150K Gold Coins |
| Coinz.us Promo Code | Up to 25 SC and 250k GC |
| Crown Coins Promo Code | Up to 1.5M CC + 75 SC |
| SpinQuest Promo Code | Up to 300,000 Gold Coins + 30 SC |
| Lavish Luck Casino Reward Code | Up to 4.4M GC + 210 SC |
| Modo.us Promo Code | 20K Gold Coins + 1 SC |
At the end of the day, Dara Casino only offers a no-purchase bonus due to its sweepstakes model. However, players still find a strong start with its instant welcome package of 100,000 Gold Coins and 2 Sweepstakes Coins, as well as ongoing perks like daily login rewards and mail-in bonuses. So, if youโre looking for a generous sweepstakes casino with entertaining games, why donโt you smash the Dara Casinoโs sign-up link on any of the banners on this page?
New players receive 100,000 Gold Coins and 2 Sweepstakes Coins instantly after creating an account.
Recently, added to the list of payment methods on Dara Casino are the Apple Pay and Google Pay, players can now explore these options alongside other available payment methods.
You can begin the cash prize redemption process by tapping the โRedeemโ button on your account dashboard. However, youโll need to meet the attached 1x playthrough requirement attached to all bonus SC before submitting a redemption request.
Yes, you can claim up to 10,000 Gold Coins and 0.5 Sweepstakes Coins every 24 hours at Dara Casino.
21+ and present in VA. Gambling Problem? Call 1-800-GAMBLER.