JUNE

June 28: Temecula, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Richard Commey vs. Ray Beltran, 12 rounds, lightweights
  • Carlos Adames vs. Patrick Day, 10 rounds, junior middleweights
  • Saul Rodriguez vs. Miguel Angel Gonzalez, 10 rounds, junior lightweights
  • Junior Fa vs. Dominic Guinn, 10 rounds, heavyweights
  • Tyler Howard vs. Manny Woods, 8 rounds, middleweights
  • Ruben Rodriguez vs. Vicente Morales, 6 rounds, junior welterweights
  • Raymond Muratalla vs. Javier Martinez, 6 rounds, lightweights
  • Christopher Zavala vs. Prisco Marquez, 4 rounds, junior lightweights
  • David Kaminsky vs. Osbaldo Gonzalez, 4 rounds, middleweights
  • Daniel Lewis vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Elvis Rodriguez vs. Sergio Gonzalez, 4 rounds, junior welterweights

June 28: London (ESPN+)

  • Ohara Davies vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights
  • Anisha Basheel vs. Chantelle Cameron, 10 rounds, female lightweights
  • Ryan Walsh vs. Lewis Paulin, 12 rounds, for Walsh’s British featherweight title
  • Anthony Yigit vs. Siar Ozgul, 8 rounds, junior welterweights

June 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Francesco Patera vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Patera’s European lightweight title
  • Daniele Scardina vs. Allesandro Goddi, 12 rounds, super middleweights
  • Dario Morello vs. Steve Jamoye, 10 rounds, welterweights

June 28: Las Vegas (Mayweather Promotions Facebook)

  • Angelo Leo vs. Mark John Yap, 10 rounds, junior featherweights
  • Xavier Martinez vs. Jessie Cris Rosales, 10 rounds, junior lightweights

June 28: Montreal

  • Marie Eve Dicaire vs. Maria Lindberg, 10 rounds, junior middleweights
  • Mikael Zewski vs. TB, 10 rounds, welterweights

June 28: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Jean Carlos Torres vs. Julio Laguna, 10 rounds, junior welterweights
  • Carlos Arrieta vs. Martin Diaz, 8 rounds, junior featherweights
  • Patrick Cora vs. Carlos Garcia, 8 rounds, middleweights

June 28: Monticello, N.Y.

  • Star Boxing

June 29: Houston (Showtime)

  • Jermall Charlo vs. Brandon Adams, 12 rounds, middleweights
  • Erickson Lubin vs. Zakaria Attou, 12 rounds, junior middleweights
  • Eduardo Ramirez vs. Claudio Marrero, 12 rounds, featherweights
  • Miguel Flores vs. Luis May, 10 rounds, junior lightweights
  • Cesar Cantu vs. Chante Bowens, 4 rounds, junior lightweights
  • Raymond Guajardo vs. Jaime Meza, 4 rounds, middleweights
  • Omar Juarez vs. Seifullah Wise, 4 rounds, welterweights
  • Mycheal Teal vs. Mark Beuke, 4 rounds, super middleweights
  • Nelson Hampton vs. Dakota Linger, 6 rounds, lightweights
  • Zamy Larry vs. Carlos Umanzor, 4 rounds, super middleweights

June 29: Providence, R.I. (DAZN)

  • Demetrius Andrade vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, middleweights
  • Joseph Parker vs. Alex Leapai, 12 rounds, heavyweights
  • Khalid Yafai vs. Norbelto Jimenez, 12 rounds, junior bantamweights
  • Raymond Ford vs. Isidro Figueroa, 4 rounds, featherweights
  • Mark DeLuca vs. Brandon Brewer, 10 rounds, junior middleweights
  • Alexis Espino vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Anthony Marsella Jr. vs. Jose Aubel, 6 rounds, junior welterweights
  • Shelly Vincent vs. Simone Da Silva, 8 rounds, female junior lightweights
  • Anthony Concepcion vs. TBA, 4 rounds, middleweights

June 29: Mashantucket, Conn.

  • Chad Dawson vs. Quinton Rankin, 8 rounds, light heavyweights
  • Tramaine Williams vs. TBA, 10 rounds, featherweights
  • Jose Rivera vs. Luca Podda, 6 rounds, junior middleweights
  • Oscar Bonilla vs. Julio Perez, 6 rounds, lightweights
  • Jacob Marrero vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Nathan Martinez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Wilson Mascarenhas vs. Jose Arzola, 4 rounds, junior welterweights
  • Marisa Belenchia vs. Delaney Owen, 4 rounds, female bantamweights

June 29: Niagara Falls, Ontario

  • Custio Clayton vs. Johan Perez, 10 rounds, welterweights
  • Samuel Vargas vs. TBA, 10 rounds, welterweights

ADVERTISEMENT

July 5: Bolton, England

  • Hosea Burton vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights

July 6: Nur-Sultan, Kazakhstan (ESPN+)

  • Zhankosh Turarov vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior middleweights
  • Nordine Oubaali vs. Arthur Villanueva, 12 rounds, bantamweights
  • David Oliver Joyce vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 6: Manchester, England (DAZN)

  • Lawrence Okolie vs. Jack Massey, 12 rounds, for Okolie’s British and Commonwealth cruiserweight titles
  • Anthony Fowler vs. Brian Rose, 12 rounds, junior middleweights
  • Felix Cash vs. Jack Cullen, 12 rounds, for Cash’s Commonwealth middleweight title
  • Dalton Smith vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 6: Hamburg, Germany

  • Thulani Mbenge vs. Sebastian Formella, 12 rounds, welterweights
  • Igor Mikhalkin vs. Timur Nikarkhoev, 12 rounds, light heavyweights
  • Karo Murat vs. Viktor Polyakov, 10 rounds, light heavyweights

July 7: Kupang, Indonesia

  • Tibo Monabesa vs. Omari Kimweri, 12 rounds, junior flyweights

July 11: Rome (DAZN)

  • Fabio Turchi vs. Tommy McCarthy, 12 rounds, cruiserweights
  • Emanuele Blandamura vs. Marcus Morrison, 12 rounds, middleweights
  • Serhiy Demchenko vs. Hakim Zoulikha, 12 rounds, light heavyweights

July 12: Osaka, Japan (ESPN+)

  • Robert Brant vs. Ryoya Murata, rematch, 12 rounds, middleweights

July 12: Liverpool, England (ESPN+)

  • Jazza Dickens vs. Nathaniel May, 10 rounds, featherweights
  • Rocky Fielding vs. TBA, 10 rounds, super middleweights
  • Martin Murray vs. Kim Poulsen, 10 rounds, super middleweights
  • Terry Flanagan vs. TBA, 8 rounds, lightweights

July 12: Tacoma, Wash. (Showtime)

  • Jermaine Franklin vs Jerry Forrest, 10 rounds, heavyweights
  • Otto Wallin vs. BJ Flores, 10 rounds, heavyweights
  • Giovanni Mioletti vs. Luis Porozo, 10 rounds, featherweights
  • Constantin Bejanaru vs. Demetrius Banks, 8 rounds, cruiserweights
  • Eric Hunter vs. Rob Diezel, 6 rounds, featherweights

July 12: Hollywood, Fla. (Telemundo)

  • Derrieck Cuevas vs. Jesus Alberto Beltran, 10 rounds, welterweights

July 12: Jeddah, Saudi Arabia

  • Amir Khan vs. Neeraj Goyat, 12 rounds, welterweights
  • Prince Patel vs. Michell Banquez, 12 rounds, bantamweights

July 13: Newark, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Shakur Stevenson vs. Hairon Socarras, 10 rounds, featherweights
  • Joshua Greer vs. Nikolai Potapov, 12 rounds, bantamweights
  • Vijender Singh vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Vikas Krishan vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Julian Rodriguez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Vito Mielnicki Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

July 13: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Nathan Gorman, 12 rounds, for vacant British heavyweight title
  • Joe Joyce vs. Bryant Jennings, 12 rounds, heavyweights
  • Liam Williams vs. TBA, 12 rounds, middleweights
  • Archie Sharp vs. Jordan McCorry, 10 rounds, junior lightweights
  • Nicola Adams vs. TBA, 10 rounds, female flyweights
  • Sunny Edwards vs. Hiram Gallardo, 10 rounds, junior bantamweights
  • Dennis McCann vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Jonathan Palata vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Florian Marku vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Hamzah Sheeraz vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Mickey Burke Jr. vs. Steve Backhouse, 4 rounds, welterweights
  • Mark Chamberlain vs. Yousef Al Hamidi, 4 rounds, lightweights
  • Louie Lynn vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Jake Pettitt vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

July 13: Carson, Calif. (DAZN)

  • Rey Vargas vs. Tomoki Kameda, 12 rounds, junior featherweights
  • Diego De La Hoya vs. Ronny Rios, 12 rounds, junior featherweights
  • Joet Gonzalez vs. Manuel Avila, 10 rounds, featherweights
  • Eduardo “Rocky” Hernandez vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Alexis Rocha vs. Berlin Abreu, 10 rounds, welterweights
  • Jousce Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Jonathan Esquivel vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Adrian Benton vs. Jonathan Rubio, 4 rounds, junior welterweights

July 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Jamal James vs. Antonio DeMarco, 10 rounds, welterweights
  • Robert Helenius vs. Gerald Washington, 10 rounds, heavyweights
  • Karlos Balderas vs. Joshuah Hernandez, 8 rounds, lightweights

July 13: TBA, France

  • Tony Yoka vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

July 13: Toowoomba, Australia

  • Will Nasio vs. Herman Ene Purcell, 8 rounds, heavyweights
  • Jamie Hilt vs. Ashley Huston, 8 rounds, junior welterweights

July 18: Indio, Calif. (RingTV.com)

  • Jason Quigley vs. Tureano Johnson, 10 rounds, middleweights
  • Alberto Melian vs. Leonardo Baez, 10 rounds, junior featherweights
  • Marlen Esparza vs. TBA, 8 rounds, female flyweights
  • Ricardo Sandoval vs. Marco Sustaita, 10 rounds, flyweights
  • Carlos Morales vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Charles Huerta vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

July 19: Oxon Hill, Md. (ESPN+)

  • Teofimo Lopez Jr. vs. Masayoshi Nakatani, 12 rounds, lightweights
  • Maxim Dadashev vs. Subriel Matias, 12 rounds, junior welterweight
  • Jason Sosa vs. Erick De Leon, 10 rounds, junior lightweights

July 19: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 19: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer: Dan Cooper, Tony Conquest, Mikael Lawal, Damian Chambers, Michael Webster, Matt Sen, Rhasian Earlington, Mike McKay

July 20: Brentwood, England (ESPN+)

  • Neslan Machado vs. Alexander Mejia, 10 rounds, junior featherweights

July 20: Las Vegas (Fox PPV/Fox/Fox Deportes)

  • Keith Thurman vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, welterweights
  • Yordenis Ugas vs. Omar Figueroa Jr., 12 rounds, welterweights
  • Sergey Lipinets vs. John Molina Jr., 10 rounds, welterweights
  • Luis Nery vs. Juan Carlos Payano, 12 rounds, bantamweights
  • Caleb Plant vs. Mike Lee, 12 rounds, super middleweights
  • Efe Ajagba vs. Ali Eren Demirezen, 10 rounds, heavyweights

July 20: London

  • Dillian Whyte vs. Oscar Rivas, 12 rounds, heavyweights
  • Dereck Chisora vs. Artur Szpilka, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • Dave Allen vs. David Price, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • Richard Riakporhe vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights
  • Charlie Duffield vs. Dan Azeez, 10 rounds, light heavyweights

July 26: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 27: Baltimore (Showtime)

  • Gervonta Davis vs. Ricardo Nunez, 12 rounds, junior lightweights
  • Yuriorkis Gamboa vs. Roman “Rocky” Martinez, 10 or 12 rounds, lightweights

July 27: Arlington, Texas (DAZN)

  • Maurice Hooker vs. Jose Ramirez, 12 rounds, junior welterweights
  • Tevin Farmer vs. Guillaume Frenois, 12 rounds, junior lightweights
  • Murat Gasiev vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights
  • Austin Williams vs. TBA, 4 rounds, middleweights

July 27: Barcelona, Spain

  • Robbie Davies Jr. vs. Sandor Martin, 12 rounds, for Davies’ European junior welterweight title

Aug. 2: Las Vegas (UFC Fight Pass)

  • Eva Wahlstrom vs. Yareli Larios, 10 rounds, female junior lightweights
  • Kendo Casteneda vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Aug. 2: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Aug. 3: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights

Aug. 3: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Chris Arreola, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • Andre Berto vs. Miguel Cruz, 10 rounds, welterweights
  • Marcus Browne vs. Jean Pascal, 12 rounds, light heavyweights

Aug. 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Aug. 10: TBA (ESPN+)

  • Carl Frampton vs. TBA, 10 or 12 rounds, featherweights
  • Jessie Magdaleno vs. TBA, 10 rounds, featherweights

Aug. 14: Sydney, Australia

  • Tim Tszyu vs. Dwight Ritchie, 10 rounds, junior middleweights
  • Tayla Harris vs. Renee Gartner, 5 rounds, female middleweights

Aug. 16: Nashua, N.H.

  • Kimberly Wabik vs. Fernanda Araujo, 4 rounds, female junior welterweights

Aug. 17: Los Angeles (ESPN/ESPN Deportes)

  • Emanuel Navarrete vs. TBA, 12 rounds, junior featherweights
  • Luis Collazo vs Jose Benavidez, 10 rounds, welterweights

Aug. 17: Flint, Mich. (Showtime)

  • Claressa Shields vs. Ivana Habazin, 10 rounds, female junior middleweights

Aug. 22: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Aug. 24: Weslaco, Texas (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Brandon Figueroa vs. Javier Nicholas Chacon, 12 rounds, junior featherweights

Aug. 24: Nagoya, Japan

  • Kosei Tanaka vs. Jonathan Gonzalez, 12 rounds, flyweights

Aug. 31: Minneapolis (Fox/Fox Deportes)

  • Erislandy Lara vs. Ramon Alvarez, 12 rounds, junior middleweights
  • Caleb Truax vs. Peter Quilin, rematch, 12 rounds, super middleweights

Sept. 20: Schio, Italy

  • Luca Rigoldi vs. Oleksandr Yegorov, 12 rounds, for Rigoldi’s European junior featherweight title

Sept. 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

September 22: Ahualulco del Mercado, Mexico

  • Yazmin Rivas vs. Ana Maria Lozano, 10 rounds, female junior featherweight title

Sept. 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Sept. 27: Agen, France

  • Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov, 12 rounds, for Ziani’s European junior lightweight title

Oct. 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 11: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 18: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 24: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Oct. 25: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Nov. 2: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Nov. 14: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Dec. 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Dec. 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox